Opciók nyomtatása

Csokis piskóta

Csokis piskóta

A piskóta ezerarcú. Torták, tekercsek alapja. Mindenféle töltelék és gyümölcs használható hozzá. Nálunk a csokis piskóta a kedvenc.

A piskóta sütése véleményem szerint rém egyszerű dolog.

Bár lehetnek buktatói, mint például összeesik sütés után (nem volt elég a sütési idő), nem jön fel, lapos marad ( lehet, hogy kisebb tepsibe kellett volna tenni). Mielőtt nekiláttam a csokis piskóta recept megírásának, bevallom ránéztem pár honlapra a sütési idővel kapcsolatban. Teljesen meglepődtem, mert igaz, hogy alacsony (160 o) fokos sütési hőmérsékletet írnak, de 30-40 percig.

A sütésről

Nos, én előmelegített sütőben 180-190 fokon sütöm és 9-10 perc alatt kész van. (és mindig sikerül:)) Elektromos sütővel dolgozom, a piskótát légkeverés nélkül sütöm. Azt viszont én is szeretném kihangsúlyozni, hogy nem nyitogatjuk a sütő ajtaját, amíg le nem telik a sütési idő. Tűpróbát ajánlanak ahhoz, hogy megállapítsuk megsült-e a piskótánk, vagyis egy fogpiszkálót szúrj a piskótába. Ha nem marad ragacsos, akkor megsült. Én óvatosan megfogom a tetejét, ha puha, várok még vele picit, ha "kopog", vagyis már nem marad benne az ujjlenyomatom, mikor hozzáérek, akkor átsült, ki lehet venni.

Turmixgéppel szoktam dolgozni a legmagasabb fokozaton pár perc alatt kemény habbá verem a tojásfehérjét, ezután összekeverem a tojássárgákat a cukorral. Itt jön el az a pillanat, amikor leteszem a turmixgépet, innentől már csak kézi habverővel dolgozom.

Pár gondolat a piskótáról

Maga a piskóta Európából származik, mára pedig világszerte ismert és népszerű süteménnyé vált. Könnyű, ruganyos tészta, amely három összetevőből készül 1 : 1 : 1 arányban, vagyis ahány tojás, annyi evőkanál liszt és kristálycukor kell hozzá. A sütőpor opcionális, (én mindig használok).

Ezerarcú sütemény, rendkívül sokféleképp felhasználható. Torták alapjául szolgál, de készíthetünk belőle piskótatekercset, csokis piskótát, kókuszkockát. Keverhetünk a tésztájába, magvakat, mákot, diót, gyümölcsöket - frisset, vagy akár aszaltat is. Megtölthetjük vajas, vagy főzött krémmel, pudinggal, tejszínes krémmel is. Somlói galuskát is készíthetünk belőle.

Mindenki a saját tapasztalatai alapján alakítja a piskóta receptjét.

Főzési eljárás
Nemzeti konyha
Tanfolyamok
Nehézség Kezdő
Idő
Előkészítési idő: 10 min Főzési idő: 15 min Pihenő idő: 30 min Teljes Idő: 55 perc
Adag 8
Legjobb évszak Megfelelő egész évben
Leírás

A piskóta ezerarcú. Torták, tekercsek alapja. Mindenféle töltelék és gyümölcs használható hozzá. Nálunk a csokis piskóta a kedvenc.

Hozzávalók
    A piskótához:
  • 6 darab tojás
  • 6 evőkanál liszt
  • 6 evőkanál kristálycukor
  • 2 evőkanál kakaópor
  • 1 sütőpor
  • A krémhez:
  • 15 dekagramm margarin
  • 15 dekagramm porcukor
  • 2 evőkanál kakaópor
  • 1 kávéskanál rumaroma
Elkészítés
    A piskóta készítése:
    1. Előkészítem a hozzávalókat.

    A tojásokat kettéválasztom, egy kisebb tálba a fehérjét, egy nagyobb tálba a sárgáját teszem és a tojássárgájához hozzáadom a kristálycukrot.

  1. Turmixgéppel a legnagyobb fokozaton pár perc alatt kemény habbá verem a fehérjét

    Ezután a sárgákat is turmixgéppel habosra kavarom. (Minél tovább kavarod, annál világosabb lesz).

  2. Ezután a felvert tojássárgákhoz hozzáadom a kemény habot és kézi habverővel óvatosan összekeverem.

  3. A lisztet, a sütőport és a kakaóport a szitába szórom és beleszitálom a tojásos keverékbe, majd ezzel is óvatosan összekeverem. (Én minden süteményhez szitálom a lisztet.)

  4. Ezt egy sütőpapírral kibélelt tepsibe öntöm és előmelegített sütőben 180 fokon 9-10 perc alatt készre sütöm.

  5. Krém készítése:
    1. 15 dkg margarint 15 dkg porcukorral habosra kavarok. (Ha vastagabb krémréteget szeretnél, használj 20-20 dkg-ot.)
    2. Teszek hozzá 2 evőkanál kakaóport és rumaromát, ezzel jól összedolgozom. A margarint és a cukrot turmixgéppel keverem, de én a spirálkarral szoktam.
  6. A piskóta összeállítása
  7. Amikor kihűlt a piskóta kettévágom, megkenem a kakaós krémmel és ráteszem a tetejét.

    1. Egy edénybe vizet forralok és egy kisebb edényt beleteszek, ami nem esik bele. Ebbe öntök 1-2 evőkanálnyi étolajat és beledarabolok 1 tábla étcsokit.
       Időnként megkeverve megvárom, míg teljesen elolvad a csoki és a mázat a piskóta tetejére öntöm, amit csak kanállal szoktam elsimítani.
    2. Végül hűtőbe teszem. Amikor a csoki megszilárdul a tetején, kockákra vágom.
Kulcsszavak: desszert, piskóta, csokis
ladybug
Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!