Opciók nyomtatása

Kolozsvári rakott káposzta

Kolozsvári rakott káposzta

A Kolozsvári rakott káposzta egy hagyományos erdélyi étel, mely a magyar konyha egyik népszerű fogása. Bár Magyarországon is kedvelt, eredetét Kolozsvárhoz, Erdély egyik fontos városához kötik. Ez az étel általában a hidegebb hónapokban, ősztől tavaszig kerül az asztalra, és a savanyú káposzta karakteres ízével varázsol különleges ételt az ünnepi lakomákra.

Mivel praktikus és laktató, ezért menzaételnek is kiváló, így nálunk gyerekkoromban ez sem maradt ki az iskolakonyhán Az egyik legjobb menza volt, amivel valaha találkoztam, ami azt jelenti, hogy a háziasszonyok a konyhás nénik receptjei alapján készítették otthon is az ételt, nem pedig fordítva. A kolozsvári rakott káposzta is ilyen volt, aminek azt hiszem, a mércéje a precizitásában rejlett: mennyire van gondosan lepirítva, beízesítve minden egyes rétege, mennyire lehet kockákra szelni, valamint arányos-e minden rétege, azaz nem csupán paprikás rizsből áll az étel.

A legnépszerűbb ételek közé tartoznak a káposztás ételek. A kolozsvári rakott káposzta sem lóg ki a sorból a tekintetben sem, hogy éppen annyiféleképpen készül, ahány háziasszony készíti. Láttam már aprított csülökkel, sonkákkal, darált báránnyal készítve, nyers és savanyú káposztából is. Mindent összegezve viszont kimondhatjuk, hogy az egyik legjobb tepsis ételünk, ami nagy mennyiségben és gyorsan el tud készülni.

Ki az a színésznő, akinek köze van a rakott káposztához?

Nem más, mint Déryné Széppataki Róza volt az, aki leírta naplójában a neki készített rakott káposzta történetét és receptjét. Déryné vándorszínészként és operaénekesként rengeteget járta az országot, eközben látogatott el Nagyváradra is. Itt, az akkori alispán, Hajdú Károly, az erdélyi hagyományos alapanyagok sorából állíttatott össze a művésznő tiszteletére egy ételt, amit rakott káposztának nevezett el. -forrás: Helló Vidék

Főzési eljárás
Nemzeti konyha
Tanfolyamok
Nehézség Középszint
Idő
Előkészítési idő: 30 min Főzési idő: 45 min Teljes Idő: 1 óra 15 perc
Adag 4
Legjobb évszak Tél
Hozzávalók
  • 75 dekagramm savanyú káposzta
  • 1 darab vöröshagyma
  • 3 evőkanál étolaj vagy sertészsír
  • 1 teáskanál pirospaprika
  • 35 dekagramm darált hús
  • 10 dekagramm füstölt szalonna
  • 15 dekagramm füstölt kolbász (vagy virsli)
  • 1 kávéskanál só
  • őrölt bors
  • 3 deciliter tejföl
  • 10 dekagramm rizs
Elkészítés
  1. A kolozsvári rakott káposzta elkészítéséhez a káposztát szűrőbe tesszük, majd átmossuk, ha túl sósnak vagy túl savanyúnak találjuk. Ezután alaposan lecsepegtetjük.

  2. A hagymát meghámozzuk, finomra vágjuk, és egy másik lábasban megfonnyasztjuk a maradék felforrósított olajon. Hozzákeverjük a pirospaprikát, hozzáadjuk a darált húst, azután sózzuk, borsozzuk, és kevergetve lepirítjuk. 

  3. A rizst puhára főzzük 150 ml forrásban lévő, sós vízben 18 perc alatt, majd a darált húshoz keverjük.

  4. A káposzta felét egy tűzálló tálba terítjük, elegyengetjük rajta a darált húsos rizst, rákarikázzuk a meghámozott kolbászt, megszórjuk a felkockázott szalonnával, majd befedjük a maradék káposztával.

  5. A tetejét megkenjük a tejföllel, megszórjuk egy kevés pirospaprikával, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 percig sütjük. Akkor jó, ha már a teteje is megbarnult. Friss tejföllel tálalhatjuk!

Kulcsszavak: főétel, sertés, savanyú káposzta
ladybug
Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!