Opciók nyomtatása

Gnocchi

Gnocchi

A gnocchi egy olasz tésztafajta, amely sokoldalú étel, és bármilyen szósszal, a saját elképzeléseinknek megfelelően variálható.

Olasz tésztafajta, amely hagyományosan krumpliból, lisztből és tojásból készül. Kicsi, puha és formázható kis tésztadarabok, amelyek gyakran csemegeféle vagy kiegészítőként tálalva, a tésztaszószok kedvelt kísérője. Elkészítése nemcsak ízletes végeredményt garantál, hanem a készítés folyamata is örömet okoz.

A gnocchi elkészítéséhez először a krumplit főzzük puhára és törjük pépesre. majd a krumplihoz hozzáadjuk a lisztet és a tojást, gyengéden összedolgozzuk, hogy lágy, rugalmas tésztát kapjunk. A tésztát egyenesen a munkalapra borítva kis rudakba vágjuk, majd ezekből kis kockákat formázunk.

A hagyományosan hüvelykujjunkkal vagy egy villa segítségével gömbölyítjük, ami a csíkozott alakú bemélyedéseket adja a gnocchi felületén. Ez nemcsak dekoratív, hanem segíti a szószok jobb tapadását is.

A gnocchikat lobogó, sós vízben főzzük, amíg nem jön a víz tetejére, majd leszűrjük. Ezután a választott szószban főzzük tovább, például paradicsomos-bazsalikomos, vaj-szalonnás vagy sajtos tejszínes szószban.

A gnocchi sokoldalú étel, amely bármilyen szósszal, a saját elképzeléseinknek megfelelően variálható. Legyen az egy gyors hétköznapi vacsora vagy egy ünnepi fogás, a gnocchi mindig egy kis olasz ízvarázslatot hoz az asztalra.

Eredete

Eredetét tekintve többféle elmélet is létezik, de az általánosan elfogadott nézet szerint az olasz konyha régi hagyományához kapcsolódik. A gnocchi szó az olasz "nocchio" szóból származik, ami egy kicsi csomó vagy gömböt jelent.

Készítése az idők során kialakult, és a receptek változhatnak az olasz régiók és családok körében. Az egyik legkorábbi említése a 16. századra vezethető vissza, amikor egy toszkán író, Giovanni del Bonsignori egy könyvében leírta a burgonyapüréből készült gnocchi elkészítését. Azonban fontos megjegyezni, hogy a burgonya fő összetevőjévé csak később vált.

A korábbi verziók a tészta készítéséhez gyakran használtak lisztet és vizet, és nem tartalmaztak burgonyát. A burgonya később, majd a 18. században vált széles körben elfogadottá, és az ízét, állagát gazdagabbá és puhábbá, könnyedebbé tette.

A gnocchi a mai napig kedvelt étel az olasz konyhában és a világ számos más konyhájában is. Elérhető többféle változatban és elkészítési módban, sokszor különböző szószokkal vagy feltétekkel tálalják.

Nálunk sokkal népszerűbb köret a nokedli, aminek a receptjét itt találjátok.

Főzési eljárás
Nemzeti konyha
Tanfolyamok
Nehézség Kezdő
Idő
Előkészítési idő: 15 min Főzési idő: 20 min Teljes Idő: 35 perc
Adag 4
Legjobb évszak Megfelelő egész évben
Leírás

A gnocchi egy olasz tésztafajta, amely sokoldalú étel, és bármilyen szósszal, a saját elképzeléseinknek megfelelően variálható.

Hozzávalók
  • 50 dekagramm burgonya (héjában megfőzve)
  • 1 kávéskanál só
  • 10-15 dekagramm liszt
  • 1 darab tojás
Elkészítés
  1. A krumplikat héjában megfőzöm, majd megpucolom.

  2. Krumplinyomóval összetöröm, hozzáadom a tojást, megsózom és részletekben hozzáadva a lisztet összegyúrom.

  3. Lisztezett deszkán hosszú hengereket formázok belőle, és tetszőleges nagyságú gnocchikat vágok.

  4. A klasszikus csíkozott minta kialakításához egy villát a közepére rányomok picit. Sós, gyöngyöző vízben addig főzök, amíg fel nem jön a víz tetejére.

Kulcsszavak: köret, tészta
ladybug
Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!