Opciók nyomtatása

Kovászos uborka

Kovászos uborka

A nyári ebédek elengedhetetlen kísérője a kovászos uborka. Legalább annyira népszerű, mint karácsonykor a bejgli:)

Milyen betegségek esetén hasznos a kovászos uborka?

A fermentált élelmiszerként számon tartott kovászos uborka rendszeres fogyasztásával bizonyos betegségeket előzhetünk meg, valamint hozzájárulhatunk azok gyógyulásához. A leggyakrabban előforduló emésztőszervi gond a székrekedés. A testmozgás hiánya, a nem megfelelő táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás éppen úgy állhat hátterében, mint bizonyos gyógyszerek szedése. A vérnyomáscsökkentők és nyugtatók sokszor okoznak székrekedést, mely ellen életmódunkkal és gyógyteákkal tehetünk, de a kovászos uborka fogyasztása is hasznos segítőtársnak bizonyul.

A legyengült immunrendszer hátterében sokszor a mikroelemek felszívódási hiányosságai állnak. Ha nincsen rendben a bélflórád, akkor nehézkesen hasznosulnak a bevitt vitaminok és ásványi anyagok. Ilyenkor éppen úgy hasznos lehet a kovászos uborka, mint gombás fertőzések esetén. Tisztítja a gyomrot és gyomorfekély esetén is jótékony hatással bír.

Súlycsökkentés kovászos uborkával? Lehetséges!

A napjainkban népbetegségnek számító elhízás esetén is ajánlott beiktatni az étrendbe a kovászos uborkát. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a plusz kilók talaján kialakuló diabéteszre is hasznos választás az alapanyag, de egyébként, köretként, vagy a falási rohamok ellen is javasolt. A kovászos uborka remek köret húsfélék mellé, ráadásul a nyári melegben gyakran nem is kívánunk mást, többet nála. Természetesen nem mindegy, mit eszel egyébként a nap folyamán, de ha kerülöd azokat a tipikus alapanyagokat, melyek elhízáshoz vezethetnek, és a mozgásra is ügyelsz, akkor a fermentált alapanyagok kétségkívül meghozzák hatásukat.

Az uborka nyersen is jó választás!

Az uborka egész nyáron elérhető, sőt, hosszabb társa bármikor az év során. Ha nem szereted a kovászolt változatot, akkor nyersen is tányérodra kerülhet az értékes alapanyag. Népszerűségét elsősorban egészséges hatásainak köszönheti, mely főként a fogyás időszakában hasznos. Mivel az uborka kilencven százaléka víz, ezért a szervezet hidratálására tökéletesen alkalmas. Hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez. Ehhez persze rendszeresen érdemes fogyasztani, így a vesekő megelőzésében is szerepet játszik.

Az uborkában sok az A-, a B-, és a C-vitamin. Gyakran kerül turmixokba is, a világhálón számos olyan smoothie receptet találhatsz, melyek egyik összetevője az uborka. Spenóttal és sárgarépával társítva igazi vitaminbomba születhet. A zöldség hozzájárul az ízületek egészségéhez, ezt pedig úgy teszi, hogy csökkenti a vér húgysav-szintjét. Akár másnaposság ellen s bevethető, ugyanis elektrolitjai és B-vitaminjai segítenek túlélni a macskajaj tipikus tüneteit.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a mindennapokban elfogyasztott táplálék milyen jelentős hatással van az általános egészségi állapotra. Az uborka alapélelmiszerünk, mely különféle formában télen-nyáron elérhető. Tarts otthon mindig belőle a hűtőben, nyáron pedig gyorsan összedobhatod a kovászos uborka alapját, és néhány napon belül fogyaszthatod a sokak kedvencének számító finomságot. -olvastam itt.

5 tény, hogy miért együnk minél többet belőle

1. probiotikumokban gazdag

A probiotikumok támogatják a bélflóra egyészségét. De nemcsak emésztésünket segítik, hanem immunrendszerünkre is jótékonyan hatnak. Kutatók szerint a bélflóra sokkal nagyobb hatással van az egész életünkre, mint azt korábban feltételeztük. Az egészséges bélflóra javítja az immunrendszert, megakadályozza az elhízást, enyhíti a puffadást és a székrekedést, gyönyörű bőrt eredményez és segít megelőzni a  szív- és érrendszeri problémákat. A legújabb kutatások szerint akár a mentális egészségre is pozitív hatással is lehet.

2. enyhíti az izomgörcsöket

Tanulmányok szerint a kovászos uborka leve görcsoldó hatású. Felére csökkenti az izomgörcs időtartamát. Különösen edzés után ajánlott, mert gyulladáscsökkentő hatásának következtében izomláz megelőzésére is kiváló. A mennyiségre érdemes figyelni, mert fél decinál többet nem szabad inni, ennél nagyobb mennyiségben a só tartalom leterheli a szervezetet.

3. szabályozza a vércukorszintet

Egy 2005-ös kutatás szerint az erjesztett ételek pozitív hatással vannak a vércukorszint szabályozásra. (az almaecet is rendelkezik ilyen tulajdonsággal) A diétánk is hatékonyabb lehet kiegyensúlyozott vércukorszint következtében.

kalória tartalma: 100 grammban 11 kalória!
4. gazdag antioxidánsokban

A szabadgyökök (mely daganatos és szív- és érrendszeri betegséget okozhat) elleni harcban, jó hatékonysággal veszik fel a harcot a kovászos uborkában található antioxidánsok. Emellett a bőr öregedési jeleit is képes mérsékelni, aminek mi nők nagyon tudunk örülni. A zöldségek nagy része főzés során elveszti jótékony antioxidáns tartalmát, ezzel szemben a kovászos uborka (mivel nincs kitéve hőhatásnak) megtartja azt.

5. enyhíti a gyomorpanaszokat

A gyomornedvet semlegesíti és nyugtatóan hatnak az emésztésre.

A kovászos uborka hatásai

Összességében elmondhatjuk, hogy a kovászos uborkának a lehető legtöbbet kell szerepelnie étrendünkben, de a főétkezések elengedhetetlen részét kell, hogy képezze nap, mint nap. Hisz bélflórára, az immunrendszerre, a bőrre és az emésztési problémákra is gyógyírt jelenthet. -A wellness iránytű cikkéből idézve

Főzési eljárás
Nemzeti konyha
Tanfolyamok
Nehézség Kezdő
Idő
Előkészítési idő: 10 min Főzési idő: 10 min Teljes Idő: 20 perc
Adag 8
Legjobb évszak Nyár
Leírás

A nyári ebédek elengedhetetlen kísérője a kovászos uborka. Legalább annyira népszerű, mint karácsonykor a beigli:)

Hozzávalók
  • 3 kilogramm uborka
  • 3 liter víz
  • 3 teáskanál só
  • 1 csokor kapor
  • 2 darab kenyér
Kulcsszavak: uborka, befőzés
ladybug
Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!