Hortobágyi palacsinta

Hortobágyi palacsinta
pinit

Hortobágyi palacsinta

Nehézség:BeginnerElőkészítési idő: 20 percFőzési idő:1 óra Pihenő idő: percTeljes idő::1 óra 20 percAdag:4 servingsKalóriák: kcal Legjobb évszak:Available

Leírás

A hortobágyi húsos palacsinta egy hagyományos magyar étel, amelyet palacsintatésztába göngyölt húsos töltelékkel, szafttal és tejföllel tálalnak.

Hozzávalók a palacsintához:

  • A húsos töltelékhez:

Elkészítés

  1. A palacsinta elkészítését itt találod.
  2. Két nagyobb fej hagymát zsiradékon megdinsztelek, rádobom a fokhagymát, majd a darált húst megsózva fehéredésig sütöm rajta.
  3. Ekkor szórok rá pirospaprikát, esetleg őrölt köményt, összekavarom és felengedem annyi vízzel, hogy ellepje.
  4. Ezután készre főzöm, közben gulyáskrémmel ízesítem. A végén 2 dl tejfölt hozzákeverek.
  5. A palacsintába töltsünk húst ízlés szerint, majd hajtsuk tetszőleges formájúra, öntsünk rá a szaftból, és ha szeretnénk, még tejföl is kerülhet rá.
  6. Én szeretem a végén szafttal meglocsolni és nagyjából 20 perc alatt 170 fokos sütőben összesütni az ízeket.
Kulcsszavakpalacsinta, egytálétel, sertés

Hortobágyi palacsinta

A hortobágyi húsos palacsinta egy hagyományos magyar étel, amelyet palacsintatésztába göngyölt húsos töltelékkel, szafttal és tejföllel tálalnak.

Mindenkinek kell, hogy legyen egy alap palacsinta tészta recept, amit aztán végtelen számú verzióban variálhat. Az én receptemet itt találjátok.

A hortobágyi palacsinta jellemzői:

  1. Tészta:
    • A palacsintatészta hagyományosan tojásból, lisztből és tejből készül. A palacsinták legyenek vékonyak és könnyűek.
  2. Húsos Töltelék:
    • A húsos töltelék általában darált húsból készül, gyakran marha- vagy sertéshúsból. A húst hagymával, fűszerekkel párolják vagy sütik.
  3. Fűszerezés:
    • A húst általában fűszerekkel, például pirospaprikával, sóval és borssal ízesítik. Ez adja a jellegzetes magyaros ízt.
  4. Göngyölés:
    • A palacsinta körültekerve formázzák, majd a göngyöltek kerülnek a sütőtálba.
  5. Szósz:
    • A tejfölös-paprikás szósz teszi teljessé az ételt. A szósz elkészítésekor pirospaprikát, lisztet, tejet és tejfölt használnak, amelyet a hústekercsek tetejére öntenek.
  6. Tálalás:
    • A Hortobágyi húsos palacsintát általában friss petrezselyemmel vagy snidlinggel díszítik.

Eredete

Az étel neve ellenére valójában nem a Hortobágyról származik, az 1958-as brüsszeli világkiállításra találta ki egy magyar szakács, nevét egyszerű marketingfogásként kapta a kifejezetten a kiállításra kreált, összevágott borjúpörkölttel készített étek. Egyedi íze, könnyű elkészítése miatt hamar népszerű étellé vált.

Ellkészítése

Az étel két alapösszetevője a palacsinta és a pörkölt. A szokottnál lehetőleg kissé vastagabb, enyhén megsütött palacsintát szaft nélküli, darált pörkölthússal töltik. A tölteléket ízlés szerint gyengébben, vagy erősebben fűszerezhetik. Fokhagyma, pirospaprika, paradicsompüré, bors, köménymag vagy egészen minimális mustár is adható hozzá. Alapvetően bármilyen pörköltből elkészíthető, legtöbbre a borjúpörköltből készítettet tartják.

A darált hússal töltött palacsintát az édes palacsintákkal ellentétben a legtöbbször nem göngyölik, hanem táskaszerűen négyrét hajtják, pörköltszaftból és tejfölből készített habart mártással leöntik, majd lehetőleg sütőben felforrósítják. Tálalás előtt kevés tejföllel, pörköltszafttal és petrezselyemmel díszíthető, akár reszelt sajt is szórható rá. Egy adag általában két palacsintából áll.

Gyakorta maradék pörkölt felhasználása végett készítik, ami önmagában elfogadható, de amennyiben pörkölt helyett különféle maradékok összedarálásával és utólagos fűszerezésével készül, az már nem tekinthető korrekt gasztronómiai eljárásnak. – forrás: Wikipédia

Hortobágyi palacsinta

Nehézség: Kezdő Előkészítési idő 20 min Főzési idő 60 min Teljes Idő 1 óra 20 perc
Adag: 4
Legjobb évszak: Megfelelő egész évben

Leírás

A hortobágyi húsos palacsinta egy hagyományos magyar étel, amelyet palacsintatésztába göngyölt húsos töltelékkel, szafttal és tejföllel tálalnak.

Hozzávalók

A húsos töltelékhez

Elkészítés

  1. A palacsinta elkészítését itt találod.

  2. Két nagyobb fej hagymát zsiradékon megdinsztelek, rádobom a fokhagymát, majd a darált húst megsózva fehéredésig sütöm rajta.

  3. Két nagyobb fej hagymát zsiradékon megdinsztelek, rádobom a fokhagymát, majd a darált húst megsózva fehéredésig sütöm rajta.

    Ezután készre főzöm, közben gulyáskrémmel ízesítem. A végén 2 dl tejfölt hozzákeverek.

  4. A palacsintába töltsünk húst ízlés szerint, majd hajtsuk tetszőleges formájúra, öntsünk rá a szaftból, és ha szeretnénk, még tejföl is kerülhet rá.

    Én szeretem a végén szafttal meglocsolni és nagyjából 20 percre 170 fokos sütőben összesütni az ízeket.

  5. Én szeretem a végén szafttal meglocsolni és nagyjából 20 perc alatt 170 fokos sütőben összesütni az ízeket.

Kulcsszavak: palacsinta, egytálétel, sertés,
Receptkártya készítője WP Delicious

ladybug

Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!

 
 
 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük