Reszelt alma befőtt
Leírás
A reszelt alma befőttként való tárolása egy remek módja annak, hogy az őszi almafelesleget tartósítsd, és egész évben élvezhesd a friss gyümölcs ízét. Ez a módszer nemcsak praktikus, de a reszelt alma többféleképpen is használható: süteményekhez, pitekhez, palacsintákhoz vagy akár egy gyors almaszószhoz is kitűnő alap lehet.
Hozzávalók
Elkészítés
- Az almákat alaposan megmosom, kivágom a rossz részeket, magházat és lereszelem. (Én nem szoktam megpucolni, de aki nem szereti a héját, az nyugodtan levághatja.)
- Egy kk. citromsavat szórok rá, amivel alaposan összeforgatom.
- Üvegekbe töltöm, ráöntöm a maradék levét, egy késhegynyi tartósítószert is teszek rá, majd lezárom az üvegeket.
- Egy edényben kb. egy órát hagytam lassan dunsztolódni, majd az edényt letakarva kihűlni.
Reszelt alma befőtt
A reszelt alma befőtt tárolása egy remek módja annak, hogy az őszi almafelesleget tartósítsd, és egész évben élvezhesd a friss gyümölcs ízét. Ez a módszer nemcsak praktikus, de a reszelt alma többféleképpen is használható: süteményekhez, pitekhez, palacsintákhoz vagy akár egy gyors almaszószhoz is kitűnő alap lehet.
Először is érdemes jó minőségű, friss almát választani a befőzéshez. Az alma fajtája nagyban befolyásolja az elkészült befőtt ízét. A savanykásabb, ropogós fajták, mint például a Jonatán vagy a Granny Smith, különösen jól működnek, mert sajátosságuk, hogy megőrzik az alma frissességét és üdeségét.
A folyamat: az almákat először alaposan meg kell mosni, majd meghámozni és lereszelni. A reszelt almát egy nagyobb edénybe téve, citromlével érdemes meglocsolni, hogy elutasítsa a barnulását. Ezt követően cukorral és egy csipetnyi fahéjjal vagy vaníliával ízesíthetett, de a természetes, édes ízek kedvelői akár ízesítés nélkül is eltehetik.
A befőzéshez sterilizált üvegekre lesz szükséged. Az üvegekbe szorosan betöltöd a reszelt almát, majd gondosan lezárod. A tartósítás érdekében a befőttes üvegeket dunsztolni is kell, azaz forró vízben hőkezelni, hogy elpusztítsd a baktériumokat és hosszabb ideig eltartható legyen a befőtt. A dunsztolás után hagyd kihűlni az üvegeket, és egy hűvös, sötét helyen tárolják őket.
Ez a módszer lehetővé teszi, hogy akár egy éven keresztül is megőrizd a reszelt alma frissességét és ízét. Télen pedig igazán jó érzés lesz elővenni egy üvegnyi napsütéses, illatos almát, és felidézni az őszi termés bőségét. mindig, ha jól sikerült, ajándéknak is kiváló lehet!
Az alma gasztronómiai jelentősége:
Az egyik legelterjedtebb és legsokoldalúbban felhasználható minden gyümölcsöt. Történelmi és kulturális szempontból is fontos szerepet tölt be, az ételek mellett a mitológiában és a népi hagyományokban is gyakran felbukkan.
Az alma több ezer éves múltra tekint vissza az emberi táplálkozásban. Már az ókorban is termesztették, és számos kultúra ételeinek egyik központi eleme volt. Az alma eredetileg Közép-Ázsiából származik, és onnan terjedt el Európában és más régiókban. Az ókori görögök, rómaiak is előszeretettel fogyasztották, és különböző receptekben használtak fel. Ma már több ezer fajtája létezik, különböző ízvilágú, textúrájú és színű változatokkal.
Gasztronómiai felelősség abban rejlik, hogy szinte bármilyen ételhez hozzáadható. Legyen szó édes desszertekről, mint a klasszikus almás pite, vagy sós ételekről, mint a húsokhoz kínált almaszósz. Az alma savassága és édessége jól kiegyensúlyozza az ételek ízét, ezért remekül illik sajtok, húsok vagy akár halételek mellé is.
A klasszikus francia konyhában például a „Tarte Tatin” egy ikonikus almás desszert, amit karamellizált almával készítenek. Az angolok al morzsás süteménye, a „crumble”, szintén egy népszerű édesség. Az alma pálinka, cider vagy almabor alapanyagaként is ismert, ezek az italok szerves részei a különböző országok italkultúrájának.
Az alma a gasztronómiában is megállja a helyét, gyakran találja meg a frissességének és ropogósságának modernségét. Nemcsak nyersen, hanem főzve, sütve, párolva is kiváló. A különböző textúrák és ízprofilok felhasználásával a séfek kreatív megoldásokat találhatnak az alma felhasználására.
Összességében az alma egy olyan alapanyag, amely nemcsak történelmi és kulturális jelentőséggel bír, hanem a modern konyha egyik nélkülözhetetlen szereplője is. Egyszerre sokoldalú és könnyen elérhető.

Reszelt alma befőtt
Leírás
A reszelt alma befőttként való tárolása egy remek módja annak, hogy az őszi almafelesleget tartósítsd, és egész évben élvezhesd a friss gyümölcs ízét. Ez a módszer nemcsak praktikus, de a reszelt alma többféleképpen is használható: süteményekhez, pitekhez, palacsintákhoz vagy akár egy gyors almaszószhoz is kitűnő alap lehet.
Hozzávalók
Elkészítés
-
-
Az almákat alaposan megmosom, kivágom a rossz részeket, magházat és lereszelem. (Én nem szoktam megpucolni, de aki nem szereti a héját, az nyugodtan levághatja.)
-
Egy kk. citromsavat szórok rá, amivel alaposan összeforgatom.
-
-
Üvegekbe töltöm, ráöntöm a maradék levét, egy késhegynyi tartósítószert is teszek rá, majd lezárom az üvegeket.
-
Egy edényben kb. egy órát hagytam lassan dunsztolódni, majd az edényt letakarva kihűlni.