Cékla eltevése télire

Cékla eltevése télire
pinit

Cékla eltevése télire

Nehézség:BeginnerElőkészítési idő: 15 percFőzési idő: 30 percPihenő idő: percTeljes idő:: 45 percAdag:4 servingsKalóriák: kcal Legjobb évszak:Summer

Leírás

A cékla savanyúság egy finom és egészséges étel, amit ecettel, cukorral és köménymaggal ízesítenek. népszerűségében talán csak a csemege uborka és a kovászos uborka előzi meg. A cékla igazi vitaminbomba: B- és C-vitamint, folsavat és rostokat bőven tartalmaz.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A céklákat megpucolom, felszeletelem és kb. fél óra alatt puhára főzöm.
  2. Kiszedem a vízből és sterilizált üvegekbe teszem.  A fűszerekkel és ecettel felforralom a céklalét, a végén belekeverek 1 kk. tartósítószert. Még forrón az üvegekbe öntöm a céklára.
  3. Miután lezártam az üvegeket, kb. 5 percre fejre állítom. Ezután száraz dunsztban hagyom kihűlni.
Kulcsszavakbefőzés, cékla, saláta

Cékla eltevése télire

A cékla eltevése télire egy nagyszerű módja annak, hogy a friss és egészséges céklát hosszú hónapokig megőrizd. Igazi vitaminbomba. Ez a savanyúság egy finom és egészséges étel, amit ecettel, cukorral és köménymaggal ízesítenek. népszerűségében talán csak a csemege uborka és a kovászos uborka előzi meg. A cékla igazi vitaminbomba: B- és C-vitamint, folsavat és rostokat bőven tartalmaz.

Szuperélelmiszer

Nem is gondolnánk, de ez a föld alatt növő, szerény gumó, valódi energiabomba, amit a benne lévő fehérjéknek, szénhidrátoknak, zsíroknak és a jellegzetes édes ízét adó cukroknak köszönhet. Bár nem hiányoznak belőle a cukrok, 100 g cékla csak 43 kalória, ezért fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott.

A rostok mellett vitamin- és ásványianyag-tartalma is rendkívül sokszínű: gazdag vasban, magnéziumban, cinkben, rézben, mangánban, káliumban, nátriumban, kalciumban, foszforban és szelénben. Főbb vitaminjai az A-, a B1-, B2-, B3-, B6-, B6-, a C-, az E-, a K- és a J-vitamin.

A cékla bővelkedik béta-karotinban, folsavban, valamint aminosavakban. Utóbbiak között a különösen értékes, esszenciális, azaz a szervezetben nem termelődők is megtalálhatók. A cékla vöröses, lilás színe egy természetes pigment (betanin) jelenlétére vezethető vissza, melyet az élelmiszeripar is előszeretettel alkalmaz. A termékeken ezt a E162 jelöli.

A cékla élettani hatásai

Nem túlzás azt állítani, hogy a cékla igazi szuperélelmiszer, amit hatóanyagainak sokféleségén kívül szerteágazó egészségvédő hatásai is igazolnak.

Daganatos megbetegedések:

 ahogyan már említettük, a cékla, hála antioxidánsainak, hozzájárul a daganatok kialakulásának megelőzéséhez, valamint hatékonyan bánik el a már meglévő tumoros sejtekkel. A kutatások szerint főként a vastagbél-, a prosztata- és a mellrák esetében alkalmazható, de a hasnyálmirigy rákos megbetegedései esetében is támogatja a gyógyulást.

 Pótolja a hiányzó ásványi anyagokat, és vitaminokat:

ennek köszönhető, hogy a cékla nagy segítségünkre lehet, ha valamilyen betegségből lábadozunk. Már egy pohárnyi céklalé pótolja azokat a tápanyagokat, amelyeket, akár fekvő betegként, elvesztettünk. Szinte azonnal érezni fogjuk a plusz energiát, éppen ezért, fogyasztása sportolóknak is kifejezetten ajánlott, amennyiben sportolunk, együnk céklát vagy igyunk céklalevet a tevékenység előtt 2-3 órával, bármilyen formában. Kisebb gyerekeknek is nyugodtan adhatjuk, szívesen elfogadják majd ragyogó színe és édeskés íze miatt. A céklában lévő nitrátok előnyösen befolyásolják a mitokondriumok működését, ami fontos szerepet játszik a sejtszintű energiatermelésben. Az elfogyasztott cékla nagyjából 21 százalékkal javítja a szervezet oxigén felhasználását. Magas a vastartalma, elősegíti a vörösvérsejtek termelődését, ezért nagyszerű kiegészítője a vérszegénységben szenvedők étrendjének.

Méregtelenít:

 a cékla, hála benne lévő nagy mennyiségű rostnak és szaponinnak, támogatja a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, valamint tisztítja a beleket és a vért. Javítja az emésztést és a felgyülemlett salakanyagok 

 rendszeres, alapos kiürülését, ami előfeltétele a tápanyagok megfelelő felszívódásának. Ezzel a cékla segít megelőzni a hiánybetegségek kialakulását. Optimalizálja a máj működését, remekül alkalmazható különféle májbetegségek esetén, mint például a hepatitisz vagy a májzsugor.  

 Védi az érrendszert:

jelentős C-vitamin-tartalma révén nemcsak az immunrendszer működéséhez, hanem az erek és a szív egészségéhez is hozzájárul. A céklában lévő folsav a betaninnal együtt, javítja az érfalak rugalmasságát, szabályozza a vérnyomást. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a cékla segítségével, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a szív- és érrendszeri betegségeket, többek között a visszerességet vagy akár az infarktust.

Antioxidáns hatás:

 a cékla ebből a szempontból is figyelemreméltó, hiszen többféle antioxidánst tartalmaz. A C-vitamin mellett a flavonoidok közé tartozó, vízben oldódó pigmentek, az antocianinok a legfontosabbak, amelyek felveszik a harcot a tumorokat, gyulladásokat, érrendszeri problémákat okozó, és a sejtek korai öregedéséért is felelőssé tehető szabad gyökökkel.

Gyulladáscsökkentő:

antioxidánsként a szervezetben kialakuló gyulladások kiváló ellenszere, ezek közül is kiemelkedik azonban a bélrendszerre gyakorolt hatása. A cékla ugyanis remekül csökkenti a bélrendszeri gyulladásokat, enyhíti a kellemetlen tüneteket, gyorsítja a gyógyulás folyamatát.

Segíti a fogyást:

bővelkedik vízben és igen kevés kalóriát tartalmaz. Ha fogyni szeretnénk, iktassuk be a céklát napi étrendünkbe, kezdjük a napot egy pohárnyi céklalével.

Cékla eltevése télire

Nehézség: Kezdő Előkészítési idő 15 min Főzési idő 30 min Teljes Idő 45 perc
Adag: 4
Legjobb évszak: Nyár

Leírás

A cékla savanyúság egy finom és egészséges étel, amit ecettel, cukorral és köménymaggal ízesítenek. népszerűségében talán csak a csemege uborka és a kovászos uborka előzi meg. A cékla igazi vitaminbomba: B- és C-vitamint, folsavat és rostokat bőven tartalmaz.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A céklákat megpucolom, felszeletelem és kb. fél óra alatt puhára főzöm.

  2. Kiszedem a vízből és sterilizált üvegekbe teszem.  A fűszerekkel és ecettel felforralom a céklalét, a végén belekeverek 1 kk. tartósítószert. Még forrón az üvegekbe öntöm a céklára.

  3. Miután lezártam az üvegeket, kb. 5 percre fejre állítom. Ezután száraz dunsztban hagyom kihűlni.

     

Kulcsszavak: befőzés, cékla, saláta
Receptkártya készítője WP Delicious

ladybug

Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!

 
 
 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük