Fonott kalács

Fonott kalács
pinit

Adventi fonott kalács

Az adventi fonott kalács egy olyan jellegzetes sütemény, amely gyakran megjelenik az ünnepi asztalon. Sokszor kör alakú, a végtelenséget jelképezve.

Advent

Az advent a keresztény liturgiában a karácsonyra való felkészülés időszaka. Egy hagyományos ünnepi szezon a világi naptárban. Ez az időszak a várakozás, önvizsgálat és készülődés időszaka, amelyet a keresztény közösségek vallási szertartásokkal és hagyományokkal ünnepelnek.

A karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjával, illetve a népi vallásos hagyományok szerint a hozzá mindig közel eső András-nappal (november 30.) indul. Ez az egyházi év kezdete, ami évszázadokig megszabta az idő számítását. A decemberi jeles napok közös jellemzője az új esztendő köszöntése. Illetve az új életé, hiszen nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy ez a téli napforduló időszaka. Jóval a kereszténység előtt meghatározta a közösségek életritmusát. Ezért lehet, hogy a legtöbb hagyomány valamilyen pogány szokásra, hiedelemre vezethető vissza. Ugyanakkor éppen e ciklusváltás miatt döntött az Egyház úgy, hogy ekkorra teszi Jézus születésének – tudományosan egyébként meghatározhatatlan – emléknapját: a világ Világosságának eljövetele ünnepét a fény sötétség feletti győzelmének idejére.

Hagyomány és ételek

A tradicionális ünnepi ételek és azok elfogyasztásának szokásai is mind e szimbólumrendszerhez kötődnek. Karácsonykor még a legszegényebb családok is igyekeznek gazdag asztalt teríteni, hiszen már maga az ünnepi étkezés előrevetíti a jövő év bőségét. De a hagyományos karácsonyi ételek egyenként is mind szimbolikus jelentést hordoznak.

Az adventi fonott kalács egy olyan jellegzetes sütemény, amely gyakran megjelenik az adventi asztalon.

kalácssütéshez is tartozik egy igen kedves szokás. A régiek vagy minden állatnak sütöttek egy cipót kalácstésztából, vagy egyet sütöttek kilenc szem borssal, kilenc gerezd fokhagymával, sóval, és ezt osztották szét köztük, mondván

ha mi kedvezünk nekik, ők is kedveznek nekünk.

A szenteste elmaradhatatlan étele a hal. Egyrészt, mert régen advent is kötelező böjti idő volt. Ádám és Éva napja pedig szigorú böjti nap, másrészt a magyar hagyományokban a halpikkely gazdagságot jelent a következő esztendőre. Másnap a karácsonyi főétel régen disznóból készült, mivel az „előre túr”, így segíti a család előre jutását, míg a tyúk, illetve szárnyas nem kerülhetett az asztalra, mert az „elkaparja a szerencsét”.

Az advent és az adventi fonott kalács együttesen az ünnepi várakozás hangulatának kialakításához, és emlékeztetnek arra, hogy az ünnepi időszaknak nemcsak a megérkezésről, hanem az előkészületekről is szól. A családok, barátok és közösségek egyesítése, az ünnepi díszítés, és az adventi asztalon megjelenő finomságok mindnek köszönhető, hogy az advent időszakát különlegessé és felejthetetlenné tegyük.

Fonott kalács

Nehézség: Középszint Előkészítési idő 30 min Főzési idő 30 min Pihenő idő 50 min Teljes Idő 1 óra 50 perc
Adag: 4
Legjobb évszak: Megfelelő egész évben

Leírás

Az adventi fonott kalács egy olyan jellegzetes sütemény, amely gyakran megjelenik az ünnepi asztalon. Sokszor kör alakú, a végtelenséget jelképezve.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. 1 dl langyos tejjel, 1 tk. cukorral, az élesztővel és 3 ek. liszttel kovászt készítünk.

  2. A hozzávalókat a liszthez adjuk annyi tejjel, hogy közepesen kemény tésztát kapjunk, amit robotgéppel kb. 15 percig dagasztunk.
    Letakarva kb. fél órát pihentetjük.

  3. A tálból kivéve 6 egyenlő részre osztjuk fel a tésztát.
    Mindegyiket gyengéden felgömbölyitve bő 5 percet pihentetjük, hogy nyújtható legyen.

  4. Nyújtófával hosszúkás lapokká nyújtjuk, amiből ezután kifliket sodrunk.

  5. Ezeket egyforma hosszúra kinyújtjuk, a végeit picit elvékonyítva.

  6. Megfonjuk a kalácsot és lekenjük egy felvert tojással.
    Kb. fél óráig langyos helyen kelesszük. Sütés előtt lekenjük még egyszer és 200 fokon 15 percig sütjük, ezután levesszük a hőfokot 180 fokra és újabb 15 percet adunk még neki.

Kulcsszavak: kalács,kelt tészta, desszert
Receptkártya készítője WP Delicious

ladybug

Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!

 
 
 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük