Isler

Isler
pinit

Isler

Nehézség:BeginnerElőkészítési idő: 15 percFőzési idő: 7 percPihenő idő: 30 percTeljes idő:: 52 percAdag:6 servingsKalóriák: kcal Legjobb évszak:Available

Leírás

Az isler egy diós, omlós, kerek tésztapár, lekvárral töltve, csokival leöntve. I. Ferenc József császár kedvenc süteménye volt.

Hozzávalók

  • Töltelék:

  • Bevonat:

Elkészítés

  1. A tésztához való anyagokat gyorsan összedolgozzuk és hideg helyen fél órát pihentetjük.
  2. Ezután fél cm vastagságúra kinyújtjuk, kerek kiszúróval kiszaggatjuk.
  3. 180 fokon kb. 7 percig sütjük
  4. Amikor kihűlt, két korongot lekvárral összeragasztunk és csokimázzal leöntjük.

Notes

  • A csokimáz helyett mindig olvasztott étcsokit használok.
  • A csoki olvasztását itt találod.
Kulcsszavakomlós, dió, lekvár

Isler

Az ischler (isler) egy diós, omlós, kerek tésztapár, lekvárral töltve, csokival leöntve. I. Ferenc József császár kedvenc süteménye volt.

Valójában I. Ferenc József még nem találkozhatott az islerrel, mert igaz, hogy Zaunerben találták fel ezt a süteményt, de 100 évvel később, az 1950-es években egy Richard Kurt nevű cukrász álmodta és alkotta meg.

Street Kitchen oldalán találkoztam a legenda részleteivel, ezt szeretném megosztani veletek.

Ferenc József minden évben a Bad Ischl-i kastélyában (mai nevén Kaiservilla) ünnepelte születésnapját, islert azonban ő még nem kóstolhatott, azt ugyanis csak az 1950-es években találták fel, bár valóban a Zaunerben.Richard Kurt is a Zauner család egyik tagja volt, és az 1958-as brüsszeli világkiállításra alkotta meg az islert, ami azonnal nagy népszerűségre tett szert. Nem ártott persze egy kicsit rájátszani a Sissy-legendára, de a császári pár még biztosan nem élvezhette az islert. 

A történet alapja valószínűleg az lehetett, hogy az isler ostya már a császár életében is létezett, de az nem sütemény, hanem egy lapos ostya volt. Ebből az ostyából készítették a Zauner másik igen híres süteményét a Zaunerstollent. Amit pedig mi islerként ismerünk, az isler tortácska néven debütált 1958-ban. 

Talán éppen ezért is volt végül kissé csalódás. Mivel jó előre felkészültem, tudtam, hogy az eredeti recept szerint az islert nem lekvárral, hanem rumos csokoládékrémmel töltik, de ennek annyira más íze volt így, hogy egyáltalán nem hasonlított az általunk islerként ismert sütihez. Inkább olyan volt, mint egy óriási sportszelet. Nekem egyszerűen túl édes volt, túl sok volt benne a krém, és a bevonathoz használt csokoládé sem volt éppen a legjobb minőség. Viszont jó vastag volt. Én kifejezetten a savanyú lekvár miatt szeretem az islert. Ennyiben is maradtam az „eredeti” islerrel, valószínűleg többet nem fogom erőltetni. Az ára egyébként 3,20 euró. 

Az én receptem Horváth Ilona szakácskönyvéből való, aki még “Isli fánk” néven írta meg a receptet.

Isler

Nehézség: Kezdő Előkészítési idő 15 min Főzési idő 7 min Pihenő idő 30 min Teljes Idő 52 perc
Adag: 6
Legjobb évszak: Megfelelő egész évben

Leírás

Az isler egy diós, omlós, kerek tésztapár, lekvárral töltve, csokival leöntve. I. Ferenc József császár kedvenc süteménye volt.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A tésztához való anyagokat gyorsan összedolgozzuk és hideg helyen fél órát pihentetjük.

  2. Ezután fél cm vastagságúra kinyújtjuk, kerek kiszúróval kiszaggatjuk.

    180 fokon kb. 7 percig sütjük.

    Amikor kihűlt, két korongot lekvárral összeragasztunk és csokimázzal leöntjük.

Kulcsszavak: omlós, dió, lekvár
Kategória
Receptkártya készítője WP Delicious

ladybug

Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!

 
 
 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük