Lebbencsleves

Lebbencsleves
pinit

Lebbencsleves

Nehézség:BeginnerElőkészítési idő: 10 percFőzési idő: 30 percPihenő idő: 40 percTeljes idő::1 óra 20 percAdag:4 servingsKalóriák: kcal Legjobb évszak:Summer

Leírás

A lebbencsleves egy igazi klasszikus. Ha menzán kóstoltad először, akkor biztosan nem szereted. Pedig jól is el lehet készíteni:)

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A füstölt szalonnát apró kockára vágom és zsírjára sütöm.
  2. A megpirult szalonnát egy szűrő segítségével kiszedem a lábasból, majd a szalonna zsírjában a felaprított hagymát üvegesre párolom.
  3. Ezután mehet bele a fokhagyma, a paradicsom, paprika (vagy lecsó), az őrölt pirospaprika. Felöntöm kb. másfél liter vízzel és felforralom, majd beleteszem a feldarabolt zöldségeket, petrezselymet is. Sóval ízesítem és készre főzöm.
  4. Amíg a leves elkészül, előmelegített sütőben 190 fokon kb. 3-4 perc alatt sütőpapíros tepsiben megpirítom a lebbencstésztát.
  5. A kész leveshez adom és pár perc alatt puhára főzöm a tésztát,
    Friss petrezselyemmel és a pirított szalonnakockával tálalom.
Kulcsszavakleves

Lebbencsleves

A lebbencsleves egy igazi klasszikus. Ha menzán kóstoltad először, akkor biztosan nem szereted. Pedig jól is el lehet készíteni:)

Nyár elején már elég sokfajta friss zöldséget lehet kapni a piacokon. A melegebb időkben jól esik egy kiadós és tápláló húsmentes leves, mint például a lebbencsleves. A pirított tészta, a friss zöldségek, a füstölt szalonna íze, illata a vidék hangulatát kölcsönzi.

A lebbencs neve utal készítésére. Régen, amikor jól tojtak a tyúkok, az asszonyok nekifogtak tésztát gyúrni. Vékonyra kinyújtották és a nagy leveleket rudakra felakasztották a szellős kamrában, mint egy lepedőt. A huzat lebegtette a száradó tésztát és közben szabálytalan alakú darabok törtek le belőle az alája terített abroszra. Ez a száraztészta sokáig eltartható, könnyen szállítható és alkalmas laktató ételek készítésére, így nem csoda, hogy nagyon népszerű volt a pásztorok körében. A lebbencs-, slambuc- és csuszatészta ugyanazt a tésztát jelöli. – olvastam itt.

A 19. és 20. század fordulóján a parasztkonyhákon gyakori volt. Házilag készítették nagyobb mennyiségben a kisodort tésztalevelet kiteregetett száradó ruha módjára egyszerűen rudakra akasztották és a kamrában szárították. A száradás közben abroszt terítettek alá, hiszen egy idő után töredezett a tészta és így odaeshetett.

A magyar konyhában legismertebb felhasználása a lebbencsleves, de alkotóeleme például a slambuc vagy Hajdúságban ismert nevén öhöm receptjének is.

Készítése

A szárított tészta készítésének fő mozgatórugója, hogy könnyű, egyszerűen tárolható, szállítható és készétellé alakítható, tartós élelmet jelent. Tojás nélkül a legjobb tésztaalapanyag a kemény szemű, ismertebb nevén durumbúza, így a tészta először a fő durumtermő vidékeken, Egyiptomban, Észak-Afrikában terjedhetett el. A Jeruzsálemi Talmud itriumként, az életét Szicíliában töltő al-Idríszi 1154-es „Roger könyvében” pedig itriyya néven említi a mai olasz durumtészták elődjét.

Al-Idríszi leírása szerint a szárított, vékony metélt tésztát Szicíliából mindenfelé, iszlám és keresztény országokba egyaránt szállították. A pastakészítés Szicíliából a szárazföld felé is elterjedt, később Nápoly lett a tésztagyártás központja. A kiaggatott tésztát a tengeri szellő gyorsan megszárította, a napfény egyfajta védőburkolatot alakított ki rajta, ezután a szárítást fedett helyiségben, lassan fejezték be.

A durumbúza összetételénél fogva önmagában, csak vízzel is jó tésztát ad. Ha a sima búza lisztjét vízzel keverik, az eredmény csirizes, ragadós lesz, ezért fontos találmány a búzatésztához a tojás hozzáadása: nemcsak a színe lesz szebb tőle, de az emésztését is megkönnyíti, és emulgeáló hatású lecitin, tápértéket növelő fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok is kerülnek a tésztába.

HÁNY TOJÁSOS?
A tészta csomagolásán feltüntetett tojásszám elvileg az egy kiló liszthez felhasznált tojások számát jelenti. Víz hozzáadása nélkül egy kiló liszt kb. 10 tojást vesz fel, ezért a 10 tojásos tészta a lehető „legtojásosabb”. A tésztaüzemekben nem a felhasznált tojásokat számolgatják, a felütött tojások (vagy tojáslé) súlyát nézik: a tojástartalom esetében az élelmiszerkönyv 45 g tojást vagy tojáskészítményt tekint egy darabnak. A termék esetleges ellenőrzésekor a tészta koleszterintartalmát mérik, és abból következtetnek a felhasznált tojás mennyiségére. Mivel a tojásban lévő koleszterin aránya széles skálán mozoghat, ezért a szabályozás viszonylag nagy eltérést enged meg a mért értékhez képest.

DURUM, NEM DURUM

A durumlisztből gyúrt száraztésztából tíz deka 13 g fehérjét, 70 g szénhidrátot és 2 g zsírt tartalmaz. A búzalisztes-tojásos tészták fehérje- és zsírtartalma értelemszerűen magasabb, egy 8 tojásos száraztésztában 17 g fehérje és 5 g zsír található. A tojásosban több a B2-vitamin és a vas, a durumtészta viszont rosttartalomban erősebb.

A tésztáról sok érdekesség olvasható a Magyar Konyha honlapján.

Lebbencsleves

Nehézség: Kezdő Előkészítési idő 10 min Főzési idő 30 min Teljes Idő 40 perc
Adag: 4
Legjobb évszak: Nyár

Leírás

A lebbencsleves egy igazi klasszikus. Ha menzán kóstoltad először, akkor biztosan nem szereted. Pedig jól is el lehet készíteni:)

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A füstölt szalonnát apró kockára vágom és zsírjára sütöm.

    1. A megpirult szalonnát egy szűrő segítségével kiszedem a lábasból, majd a szalonna zsírjában a felaprított hagymát üvegesre párolom.
    2. Ezután mehet bele a fokhagyma, a paradicsom, paprika (vagy lecsó), az őrölt pirospaprika. Felöntöm kb. másfél liter vízzel és felforralom, majd beleteszem a feldarabolt zöldségeket, petrezselymet is. Sóval ízesítem és készre főzöm.
  2. Amíg a leves elkészül, előmelegített sütőben 190 fokon kb. 3-4 perc alatt sütőpapíros tepsiben megpirítom a lebbencstésztát.

    1. A kész leveshez adom és pár perc alatt puhára főzöm a tésztát,
    2. Friss petrezselyemmel és a pirított szalonnakockával tálalom.
Kulcsszavak: leves
Kategória
Receptkártya készítője WP Delicious

ladybug

Kenyeres Katalin

Szia. Kenyeres Katalin vagyok. Üdvözöllek az oldalamon.

Két lányom van, akik nemrég költöztek másik városba, és mivel az egyetem és a munka mellett kevés idejük van a főzésre, létrehoztam ezt a gasztroblogot számukra és mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Itt olyan recepteket találsz, amelyek gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, ugyanakkor táplálóak is.

Számomra fontos, hogy a fiatalok a recepteket ne szóról-szóra kövessék, hanem tanuljanak meg alkalmazkodni a saját ízvilágukhoz. A receptek során bátran változtathatnak az összetevőkön, és igazodhatnak a saját ízlésükhöz. Például amikor a  lányaim kicsik voltak, nem szerették a zöldbablevest, mert nem ízlett nekik a kapor. Így elhagytam a kaprot és zöldpetrezselyemmel főztem meg a levest. Nos, azóta is így készítem és a kedvenc levesük lett.

A blogot kifejezetten kezdőknek szánom, így nagy hangsúlyt fektetek az egyszerű lépésekre. Remélem, hogy inspirálni tudlak titeket a konyhában való kísérletezésre. Jó munkát és jó étvágyat kívánok!

 
 
 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük